Raft ile 3D Baskı Sırasında Mükemmel Sonuçlar Alın!

Raft, parçanızın altına basılan ve parçanın yatağa daha iyi tutunmasına yardımcı olan geniş ve düz bir yüzeye sahip yapıdır. Çoğu çıplak baskı yatağına kıyasla çoğu filament kendine daha iyi yapışır ve küçük ya da karmaşık yapılara sahip bir modeli üretmek istediğinizde raft, normal yapışkanlara sahip (kapton bant gibi) yataklara modelinizin daha iyi yapışmasına yardımcı olabilir. ABS filamenti ile üretimlerde raft sayesinde, destek malzemesi gerektiren ve çok sayıda küçük temas noktasına sahip parçaları en ideal şekilde basabilirsiniz.

Raft’ın kullanımı ile ilgili rehberimiz aşağıdadır. Genellikle tüm dilimleme (slicer) programında bulunan bu özelliği temel bazı değerleri değiştirerek sizler de güzel sonuçlar alabilirsiniz.

  • Dilimleme programınızdaki Raft ayarları “Destek/Support” bölümünün altında bulunan “Platform Yapışma Türü/Platform Adhesive Type/Build Plate Adhesion” bölümünde yer almaktadır.
  • Raft için aslında iki önemli ayar vardır. “Boyut”/”Size” ve raft ile parça arasındaki “Boşluk”/”Gap”. Raft’ın boyutunu “Nesne Çevresi Uzaklığı”/”Distance Around Object”/”Raft Extra Margin” belirler.
  • Raft için bir diğer ayar “Air Gap”tir. Bu ayar parçanız ile raft arasındaki mesafenin ne kadar olacağını belirler. Bu mesafe çok yakınsa parçanızı raft’tan ayırmanız çok zor olabilir. Hatta bazen raft parçanızın altında kalıp kırılabilir. Mesafenin çok olması da parçanızın bu sefer raft’tan kalmasına ve üretim kalitenizin bozulmasına neden olabilir. Bu mesafeyi ayarlarken nozzle ucu çapınızın yarısı kadar bir değer girmeniz sizin için iyi bir başlangıç olacaktır. Örneğin nozzle çapınız 0,4mm ise Air Gap’i 0,2mm olarak girin.
  • Filamentten filamente Air Gap ayarı değişebilmektedir. Genellikle katmanlar arası iyi yapışan filamentlerde parça raft’tan daha rahat ayrılsın diye Air Gap mesafesi biraz daha arttırılır. Bunun için örnek parçalar basmanızı ve parçanızın raft’tan ayrılmasına göre Air Gap mesafe ayarını yapmanızı öneririz. Örneğin 0,4mm nozzle çapı için 0,23mm ve üstü.

Güzel ve sorunsuz üretimler dileriz!

ArtıBoyut ekibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir