Naylon/Nylon Filament ile Baskı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Naylon/Nylon (PA) Filament

3D modellerinizi PLA filamenti ile bastıysanız, muhtemelen parçanın çok güçlü olduğu halde çok kırılgan olduğunu göreceksiniz. Parçalarınızı güneş altında veya sıcaklığın 35°C’nin üzerine çıktığı herhangi bir yerde bırakamazsınız. 3D modellerinizi ABS filamenti ile bastıysanız, PLA’dan çok daha dayanıklı olduğunu biliyorsunuz, ancak 3D yazıcıdan çıkan ABS parçaları, enjeksiyon kalıplı parçaların dayanıklılığına sahip değildir ve çoğu kez işlevsel parçalar için yeterince güçlü değildir.

Naylon filament inanılmaz güçlü, dayanıklı ve çok yönlü bir 3D baskı malzemesidir. İnce olduğu zaman esnektir, ancak çok katmanlı yapışkan özelliği yüksek olan naylon, hareketli menteşeler ve diğer fonksiyonel parçalar ile iyi uyum sağlar. Düşük sürtünme katsayısı ve yüksek erime sıcaklığı özelliği sayesinde 3D baskıdan çıkan dişliler gibi şeyler için mükemmel bir seçimdir.

Naylon Filament Satın Al

Basım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Tüm ekstrüderler eşit şekilde üretilmemişlerdir. Naylon filamenti ekstrüzyon yapmak için 240°C’nin üzerindeki sıcaklıklara ihtiyaç duymaktayız. Çoğu 3D yazıcı, PEEK ve PTFE kullanan sıcak uçlarla standart olarak gelir. Hem PEEK hem de PTFE, 240°C’nin üzerinde parçalanmaya başlar ve yanıcı gazlar üretir. Sıcak ucunuzun (hot end) naylon filamentine uygun olup olmadığından emin değilseniz, bize bir e-posta gönderin. ArtıBoyut 3D yazıcılar naylon filamenti üretimi için test edilmiştir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Doğru 3D Yazıcıyı Tercih Etme

Tüm 3D yazıcılar aynı özellikte değildir. Bazı yazıcılar diğerlerinin sahip olmadığı özelliklere sahip olabilir ve bu özellikler Naylon’u daha kaliteli basmanızı sağlayabilir. Bu nedenle, “3D Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Etmeli” yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.ArtıBoyut 3D Yazıcılar PETG filamenti üretimi için test edilmiştir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Naylon Filament Basılmadan Önce Kurutulmalıdır

Naylon plastik çok higroskopiktir. Bu, havadaki suyu kolayca emdiği anlamına gelir. Naylon, 24 saatten az bir sürede suyun ağırlığının % 10’undan fazlasını absorbe edebilir. Naylon ile başarılı bir şekilde 3D baskı yapılması için filamentinizin kuru olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Kuru olmayan naylon filamenti ile 3D baskı yaptığınızda, filament içindeki su tanecikleri patlamaya başlar ve baskı esnasında hava kabarcıkları ortaya çıkar. Bu, iyi katmanlar arasındaki yapışmayı önler ve parçanızı büyük ölçüde zayıflatır. Aynı zamanda yüzey kalitenizi de büyük ölçüde etkiler.

Naylon filamenti kurutmak için 6 ila 8 saat arasında 70°C – 85°C arasında bir fırın içine koyun. Kurumadan sonra, tercihen kurutucu madde/nem alıcı madde (filamentiniz ile birlikte gelen) ile hava geçirmez bir kapta saklayın.

Naylon Yatakta Kalkma Yapabilir

3D baskılarda naylon filamenti baskı alanınızda/yatakta, ABS kadar eğilip kalkma yapabilir. Naylon filamenti cam üzerine bastırıyorsanız, ısıtılmış bir yatak gereklidir. Yatağa uygulanan bir PVA bazlı tutkal (Pritt gibi) en iyi yatak yapıştırma yöntemidir. Ancak yine de iyi sonuçlar alamayabilirsiniz. Bu nedenle, ABS için de kullanılan ve tutkaldan daha pahalı olan kapton bant, BuildTakTM veya daha kolay ve ucuz bulabileceğiniz güçlü saç spreyi önerilmektedir. Ancak, kapton bantın yapıştırması zahmetlidir.

En iyi sonucu, kapalı sistem 3D yazıcılarda yatak sıcaklığınızı 75°C’ye kadar ısıtıp ve soğutucu fanlarınızı kapattığınızda alacaksınız.

Naylon Filament için Önerilen 3D Baskı Ayarları

  • Ekstrüder Sıcaklığı: 240°C – 260°C (her filament markası için farklılık gösterebilir, üreticinin tavsiyelerine uyun)
  • Yatak Yapısı ve Sıcaklığı: PVA esaslı yapıştırıcı ile 70-80°C yatak sıcaklığı
  • Basım Hızı: 30-60 mm/s
  • Katman Kalınlığı: 0,2 mm – 0,4 mm

Umarız bu yazımız ile Naylon filamenti ile başarılı baskılar alırsınız. Naylon filamenti ve naylon basabilen ArtıBoyut A1 Pro Akıllı 3D Yazıcı‘yı satın almak istiyorsanız alışveriş sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz! Herhangi bir yorumunuz, düzeltmeniz veya katkılarınız varsa, lütfen bize bir e-posta atın. Görüşleriniz bizler için çok önemlidir.

ArtıBoyut ekibi

Nylon Filament Satın Al

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir