Bilkent Üniversitesi’nden Atletiko Makine Takımını kutlarız!

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencileri, “ME384 – Mekatronik Sistemler” dersinde düzenlenen yarışmalarda istenilen kriterlerde yaratıcılıklarını kullanarak robotlar geliştirmektedirler. Yarışmaya katılan Atletiko Makine Takımı’nın kayışlarını tutan tekerlerin ve robotun engeli aşması için gereken kaldıracın üretimi 3D yazıcılarımızda yapıldı.

“ME384 – Mekatronik Sistemler” dersinde düzenlenen yarışmalarda istenilen kriterlerde yaratıcılıklarını kullanarak robotlar geliştirmektedirler. 2014 yılında insansız savaş gemileri geliştiren öğrenciler, 2015 yılında sürü robot ve pinpon topu hasat etme yarışmalarına katılmışlardır. 2016 yılında yapılan yarışmada ise öğrenciler tasarlayıp ürettikleri robotlar ile çeşitli yüksekliklerdeki engellerin üstünden atladıktan sonra çizgiyi takip etmeye çalıştılar.

Anıl Ünlü, Arda Seçme, Berkay Alp Çakal, Emre Aydemir, Erkan Aksoylu ve Verda Saygın’ın bulunduğu Atletiko Makine Takımı’nın araçlarındaki kayışları tutan tekerler ve robotun engeli aşması için gereken kaldıraç 3D yazıcılarımız ile üretildi. Yarışmada şampiyon olan Atletiko Makine Takımı’nın en büyük avantajı Artıboyut ekibi ile çalışmalara erken başlamış olmaları ve piyasada buldukları kayışa uygun teker tasarlayıp prototiplerinde birkaç kere denemeleridir. Yazıcılarımızda dört farklı tasarımda üretilen tekerlerden sonuncusu resimde gördüğünüz kasnağa benzeyen beyaz renkli tekerlerdir. Tekerlerin dişlerinin hassas üretilmesi kayıştaki dişleri iyi kavraması ve aracın engeli çıkarken kayışın tekerden sıyrılmaması için önemlidir. Ayrıca engeli aşmak için akıllıca tasarlanan ve motorlarla hareket ettirilen kaldıraç da PLA Plus ile üretilmiştir. Sensör yardımı ile engele geldiğini anlayan araç, kaldıraç sayesinde ön kısmını havaya kaldırıp ön tekerleri havada hareket ederek engeli rahatça geçmiştir. Engelden indikten sonra da siyah çizgiyi takip edebilen Atletiko tüm kategorilerde şampiyon olmuştur.

  • Atletiko Makine Takımı’nın projeleri hakkında ayrıntılı raporunu incelemek için tıklayın.
  • Testlerin ve hazırlıkların yer aldığı videoyu da buradan izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir