ArtıBoyut, ICT Media Mart 2016 Sayısında…

1- Firmanız, faaliyet gösterdiği sektörde nasıl konumlanıyor; bu konuda nasıl bir farklılık ve farkındalık ortaya koyuyorsunuz?

Üç boyutlu yazıcı sektörü, Amerika ve Avrupa’ya kıyasla henüz Türkiye’de yeterince ilgi görmüş değil. Savunma Sanayii’nin, Ar-Ge firmalarının ve Maker’ların, yani üç boyutlu yazıcıları hem mekanik hem de elektronik olarak bir araya getirip çalıştırabilen kişi veya kurumların, ilgisini çeken bu makinelerin her eve ve ofise girebilmesi için tıpkı kâğıt yazıcılar gibi kolayca kullanılabilecek bir yapıda olması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu vizyona sahip, alanında uzman Türk mühendisler tarafından geliştirilip üretilen Türkiye menşeili yazıcılarımızın teknik servisinin de Türkiye’de yetkin bir ekip tarafından yürütülmesi, müşterilerimizin ürünlerimize olan güvenini de arttıracağını düşünmekteyiz. Mühendislerimizin üç boyutlu yazıcılar konusunda yaklaşık dört sene boyunca edindiği know-how ile tasarımı tamamen bize ait olan Model A1 (Plus-D Multi); birden fazla malzemeyi (polimer, seramik, biyomalzeme, tahta, bronz vb.) bir arada dökebilen üç boyutlu yazıcımızdır. Model A1 (Plus-D Multi) ile müşterilerimize; büyük boyutlarda, kolay, hızlı ve hassas üretim imkânı sunmaktayız. Endüstriyel makine grubuna giren Model A1 (Plus-D Multi) ile farklı malzemeleri barındıran (örn; medikal uygulamalar) ve hassas üretim teknikleri/teknolojileri gerektiren parçalar üretilebilmektedir. Bunun yanı sıra; ev, işyeri, okul gibi son kullanıcılara hitap eden Model B1 (Plus-D Dual) modelimiz de çok yakında piyasada olacak. Ayrıca Artıboyut, Türkiye’de filament makinesi yapan ve filament (üç boyutlu yazıcı hammaddesi) üreten nadir firmalardan biridir. Doğa Dostu Teknolojiler’e önem veren Artıboyut, pet şişe kapaklarını ve üç boyutlu yazıcı ile basılan ama kullanılamayan parçaları filamente dönüştüren bir makine üzerinde de çalışmaktadır. Böylece herkes, doğaya bırakılan plastik atıkları evinde geri dönüştürerek üç boyutlu yazıcılarda kullanabilecek.

2- Teknogirişim firması olarak ortaya çıkardığınız katma değer ile ulusal ve/veya uluslararası firmalar ile rekabet edebilecek seviyede misiniz?

Makine ve mekatronik konusunda kendilerini kanıtlamış Türk mühendislerimiz ile yaklaşık dört senedir üzerinde çalıştığımız FDM (plastik içerikli örme tekniği) teknolojisine sahip üç boyutlu yazıcılar konusunda önemli bir bilgi birikime sahibiz. Ayrıca, üç boyutlu yazıcı teknolojisindeki gelişmeleri yakından takip eden firmamızı Türkiye’deki diğer firmalardan ayıran en önemli özellik ise Bilkent Üniversitesi ve TOBB Üniversitesi akademisyenlerinin danışmanlığı ile yürüttüğümüz Ar-Ge süreci ve bilimsel çalışmalardır. Kendini kanıtlamış bir ekibe ve kaliteli yazıcılara sahip firmamızın kendi üretim hattının da olmasıyla, fiyat ve müşteri memnuniyeti konusunda hem ulusal hem de uluslararası rekabette firmamızı avantajlı bir konuma getirmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı imalat sektörlerinde ürün kalitesini koruyarak; zaman, hammadde ve emek girdilerini azaltacak üretim sistemleri geliştirmeyi ve üretmeyi misyon edinen Artıboyut’un FDM teknolojisi yaygınlaştıktan sonraki hedefi ise dördüncü sanayi devrimi niteliğindeki lazer ile metal döküm yapan üç boyutlu yazıcılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir